Bosna i Hercegovina je, između ostalog, poznata i po proizvodnji šljive, a kako bi se taj potencijal bolje iskoristio, prije godinu pokrenut je projekt Inovacije u lancu vrijednosti suhe šljive. Projekt je za cilj imao poboljšanje kapaciteta proizvođača svježe šljive, poboljšanje procesa prerade/sušenja šljive, kao i razvoj novih proizvoda. Neophodno je u BiH urediti proizvodnju šljive, jer danas se šljiva uglavnom izvozi u sirovom stanju i to u malim količinama, dio se preradi ili suši, a ono što je najveći problem jeste da dobar dio proizvodnje propadne, kazao je za Oslobođenje Enver Sarvan, direktor Nezavisnog biroa za razvoj, koji provodi projekt sa partnerima Općinom Gračanica, ZZ Gračanka i Tehnološkim fakultetom Univerziteta Tuzla. Prema njegovim riječima, neophodno je raditi na razvoju kvaliteta šljive, a sa kvalitetom će doći i otvarati se nova tržišta.
Bosna i Hercegovina je, između ostalog, poznata i po proizvodnji šljive, a kako bi se taj potencijal bolje iskoristio, prije godinu pokrenut je projekt Inovacije u lancu vrijednosti suhe šljive. Projekt je za cilj imao poboljšanje kapaciteta proizvođača svježe šljive, poboljšanje procesa prerade/sušenja šljive, kao i razvoj novih proizvoda.
Izvoz
- Neophodno je u BiH urediti proizvodnju šljive, jer danas se šljiva uglavnom izvozi u sirovom stanju i to u malim količinama, dio se preradi ili suši, a ono što je najveći problem jeste da dobar dio proizvodnje propadne, kazao je za Oslobođenje Enver Sarvan, direktor Nezavisnog biroa za razvoj, koji provodi projekt sa partnerima Općinom Gračanica, ZZ Gračanka i Tehnološkim fakultetom Univerziteta Tuzla.
Prema njegovim riječima, neophodno je raditi na razvoju kvaliteta šljive, a sa kvalitetom će doći i otvarati se nova tržišta.
- U protekloj godini smo radili na poboljšanju sirovinske baze za proizvodnju suhe šljive, ali i na poboljšanju inovativnosti prerade. U sklopu tih aktivnosti uspostavili smo četiri nova voćnjaka na području općine Gračanica i jedan u Brčko distriktu u kojima smo radili sve od pripreme zemljišta, preko nabavke sadnica do uspostavljanja navodnjavanja. Također, obnovili smo sedam voćnjaka u Gračanici i jedan u Brčkom, a sve u cilju postizanja što značajnijih rezultata, kazao je Sarvan, ističući posebno saradnju sa Tehnološkim fakultetom iz Tuzle u procesu prerade i sušenja šljive.
Kako je dodao Sarvan, ono što se na kraju pokazalo jeste da BiH ima nedovoljno sušara.
- U Brčkom se u posljednje vrijeme povećavaju kapaciteti za sušenje, ali ni oni u ovoj godini nisu bili u punoj funkciji. Stoga ćemo u narednom periodu raditi na povećanju i izgradnji novih kapaciteta za sušenje, posebno u Gračanici, kazao je Sarvan, te dodao kako će se osim šljive planirati i sušenje drugih vrsta voća.
Kvalitet
Rasim Husić, direktor ZZ Gračanka, kazao je kako BiH nedostaje kvalitetne šljive za sušenje.
- Upravo smo kroz ovaj projekt nastojali pokazati u kakvom su stanju naši voćnjaci, pokazali smo da postoji interes za suhu šljivu, ali da poljoprivrednici već godinama nemaju nikakvu podršku za podizanje novih voćnjaka. Mi možemo i želimo nešto da napravimo, ali ne možemo sami, poručio je Husić.